Британські архітектори закликали своїх колег з усього світу відмовитися від бетону

Експерти та активісти Надзвичайного кліматичного саміту з архітектури, який пройшов у Лондоні, закликали архітекторів боротися зі зміною клімату, відмовляючись від використання бетону.
«Якщо ви прийшли сюди з надією дізнатися про одну конкретну дію, яку ви можете зробити в офісі вже завтра, зупиніться на цьому конкретному кроці, – сказала засновниця архітектурної студії Interrobang Марія Сміт, виступаючи з програмною промовою. – Нам не потрібно чекати вирішення глобальних проблем, щоб почати робити щось сьогодні».
Понад 10 спікерів вийшли на сцену в Барбікані, щоб зробити короткі презентації та долучитися до дискусії, в якій обговорювалося, як індустрія архітектури має реагувати на зміни клімату.
Усі вони зійшлися на думці, що бетон – один з основних винуватців викидів вуглецю. Чотири мільярди тонн цементу, виробленого щороку для бетонних конструкцій, становлять вісім відсотків від загального обсягу викидів вуглекислого газу у світі.
«Якби ми винайшли бетон сьогодні, ніхто б не сказав, що це гарна ідея, – каже Майкл Реймідж, інженер-архітектор і академік Кембриджського університету. Він вважає, що деревина – набагато екологічніша і цілком реальна альтернатива.
«У нас величезна індустрія, що виробляє бетон і арматуру. І у нас більше немає такої індустрії для деревини» – зазначив Реймідж.
Але, на думку більшості присутніх на Саміті, деревина дійсно може повністю витіснити бетон.
Щоб досягти мети ЄС зі скорочення вуглецевих викидів на 40 відсотків до 2030 року, потрібно припиняти будувати бетонні будівлі вже просто зараз. І єдиний повністю екологічний матеріал, який може замінити бетон – це деревина.
Заклик архітекторів до переходу на будівлі з дерев’яних конструкційних матеріалів збентежив цементно-бетонну промисловість, яка запустила рекламну кампанію, що попереджає про передбачувану небезпеку дерев’яних будівель.
«Ми явно все робимо правильно, тому що, як і тютюнова промисловість у 1980-х і 1990-х роках, великі концерни починають чинити опір», – заявила Ендрю Во, співзасновник Во Thistleton.
«Навіть в умовах житлової кризи, з якою зіткнулася Велика Британія, бетон не повинен використовуватися як короткострокове рішення, – вважає Луїза Вайман з Homes England. – Ми повинні від нього відмовитися».